Dansk Byggeri Bornholm og Campus Bornholm forenere kræfterne for at finde flere praktikpladser til unge, der ikke kan færdiggøre deres uddannelse uden en praktikplads.
20-10-2011
Dansk Byggeri Bornholm og Campus Bornholm har sat et fælles mål om at finde flere praktikpladser. Det sker for at hjælpe de unge, der ikke kan færdiggøre deres uddannelse uden en praktikplads – og for at sikre fremtidens arbejdskraft
Der mangler mellem 250 og 300 praktikpladser til bornholmske unge, så de kan færdiggøre deres erhvervsuddannelse. Dansk Byggeri Bornholm vil gerne hjælpe med at finde praktikpladser til de unge, der vil være håndværkere. Organisationen har derfor indledt et nyt samarbejde med Campus Bornholm.
Analyser viser, at der vil mangle faglært arbejdskraft på Bornholm om få år. Det skyldes blandt andet de små ungdomsårgange og at mange ældre bygge- og anlægsarbejdere er på vej på pension.
- Vi vil tage fat i vores medlemsvirksomheder og opfordre til, at de tager en lærling - eller tager en ekstra lærling - så vi gør vores del af arbejdet, siger Jens Koefoed, formand for Dansk Byggeri Bornholm, og tilføjer, at der sideløbende er en aftale om, at Campus følger op ved besøg hos byggevirksomhederne, for at sikre det bedste match mellem virksomheden og den unge.
Stærkt samarbejde
Dansk Byggeri Bornholm indleder kampagnen med et brev til alle medlemsvirksomheder med en opfordring til at tage lærlinge. Derefter vil en praktikpladskoordinator i samarbejde med Campus Bornholm besøge virksomhederne for at lave konkrete praktikpladsaftaler.
Fortsættes ...
Virksomhedsbesøgene skal også bruges til at indsamle viden om, hvordan virksomhederne ser på praktikpladsområdet: Skal der arbejdes videre med mulighederne for at dele lærlinge mellem flere virksomheder? Skal de unge være bedre forberedte, før de begynder på en praktikplads? I hvilket omfang er de unge selv praktikpladssøgende ude i virksomhederne?
- Det er helt afgørende for samarbejdet med branchen, at vi bliver bedre til at sikre, at de unge har de rigtige kompetencer til at indgå i en praktikpladsaftale med virksomhederne. Lige nu er 39 unge i gang med grundforløbet Bygge & Anlæg på Campus Bornholm. Det ville jo være fantastisk, hvis vi i løbet af foråret havde skaffet praktikpladser til dem, der er parate, siger Lars Vesløv, uddannelseschef for erhvervsuddannelserne og voksen- og efteruddannelserne.
Ingen behov for klausuler
Praktikpladsinitiativet er en følge af Regeringens forslag om at fremrykke offentlige investeringer og Regionskommunens anlægsbudget for 2012.
- Dansk Byggeris medlemsvirksomheder har altid taget lærlinge, når der er opgaver at sætte dem til, og vi ser frem til, at Regionskommunen sørger for en godt tilrettelagt udbudsproces, så flere opgaver tilfalder bornholmske virksomheder. Vi kan erfaringsmæssigt se, at der kun etableres praktikpladser til unge bornholmere, hvis det er lokale virksomheder, der får opgaverne. Sker det, behøver vi ikke mere at tale om sociale klausuler, slutter Jens Koefoed.
- mir
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Lad os gøre det sammen
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Online leasing af varebiler med ét klik.
Dansk importør af Bobcat
Tagdækkernes faldsikringssystem
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Ifølge by-, land- og transportminister Signe Munk (SF) har flere kommuner stillet skærpede planlægningsmæssige afstandskrav i deres lokalplaner
En ny analyse anslår den samlede mængde bygge- og anlægsaffald til omkring 7,5 mio. ton om året – cirka 3 mio. ton mere end registreret i den nationale statistik. Kun 23 procent bliver genanvendt og bearbejdet og kan indgå i nye produkter
Fra gravemaskiner og læssemaskiner til elektrificering og digital maskinstyring. Agromek stiller skarpt på udviklingen inden for entreprenør, vej og park, når udstillere og branchefolk mødes til fire dage med nyheder, faglige aktiviteter og