I september måned var der 87 konkurser i bygge- og anlægsbranchen
10-10-2011
En ny analyse fra Dansk Byggeri viser en stigning i antallet af konkurser. Således var der i september 87 konkurser i bygge- og anlægsbranchen mod 49 konkurser i august.
Dermed har der indtil nu været 579 konkurser i bygge- og anlægsbranchen i år.
Ifølge chefkonsulent Andreas Fernstrøm, Dansk Byggeri, er der ingen éntydig forklaring på, hvorfor antallet af konkurser pludselig er steget.
- Det kan have noget at gøre med, at konkursbegæringerne har hobet sig op hos advokatfirmaerne henover sommeren. Men der kan også være andre forhold, som gør sig gældende, siger Andreas Fernstrøm.
Han peger dog på, at hvis man ser på tallene henover en tremåneders periode, ser konkursraten ud til at have stabiliseret sig på godt 60 konkurser om måneden.
tøtte
Dansk importør af Bobcat
Læs september 2026 udgaven her
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Nedbrydning og Miljøsanering
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Tagdækkernes faldsikringssystem
Ifølge by-, land- og transportminister Signe Munk (SF) har flere kommuner stillet skærpede planlægningsmæssige afstandskrav i deres lokalplaner
En ny analyse anslår den samlede mængde bygge- og anlægsaffald til omkring 7,5 mio. ton om året – cirka 3 mio. ton mere end registreret i den nationale statistik. Kun 23 procent bliver genanvendt og bearbejdet og kan indgå i nye produkter
Der er ifølge DI byggeri nye regler på vej for de standarder, som virksomheder bruger til at dokumentere, at deres produkter lever op til EU-reglerne