Schneider Electric vinder European Energy Service Award 2011
23-09-2011
Med ESCO-projektet i Middelfart Kommune, der omfatter alle 97 kommunale bygninger, har Schneider Electric netop vundet European Energy Service Award 2011. Prisen uddeles af European Energy Service Initiativ i samarbejde med Berliner Energieagentur GmbH, og den blev overrakt på ICLEIs Europæiske Kongres den 13. september i Bruxelles.
European Energy Service Initiative – EESI fremmer bredt gennemførelsen af ??ESCO og bidrager således væsentligt til etableringen af energieffektiviseringstiltag i Europa. EESI gør brug af eksisterende standarder og værktøjer til ESCO og andre energitjenester, der er udviklet og afprøvet med succes i tidligere EU-projekter.
European Energy Service Award hædrer organisationer, virksomheder, kommuner eller personer, der har vist særlige og enestående resultater i at fremme udbredelsen af innovative energieffektiviseringstiltag samt gennemført konkrete projekter. ’Best practice’ eksempler hædres med henblik på at øge markedet for energieffektivisering.”
”fortsætter…”
Schneider Electrics ESCO-projekt med Middelfart Kommuner giver store fordele for både brugerne af de kommunale bygninger, kommunens økonomi og miljøet.
Samtlige 97 kommunale bygninger er siden efteråret 2008 blevet renoveret med fokus på energibesparelser og allerede i 2010 er Middelfart Kommunes samlede energiforbrug faldet med ca. 20 pct.. ESCO-modellen går ud på at investeringerne til renovering, af de kommunale bygninger, tilbagebetales via de årlige besparelser på energiregningen. Schneider Electric kompenserer kommunen økonomisk, hvis den garanterede årlige besparelse ikke opnås.
Forretningsområdedirektør Morten Dahl, Energy Solutions, Schneider Electric, er stolt af den europæiske pris.
- Taget i betragtning af, at Danmark i forhold til andre europæiske lande, er kommet forholdsvist sent i gang med ESCO, er vi meget stolte af, at projektet har et sådant omfang og ambitionsniveau, at det får europæisk bevågenhed.
ICLEI - Local Governments for Sustainability er en international sammenslutning af såvel lokale regerings-medlemmer som nationale og regionale statslige organisationer, der er engageret i bæredygtig udvikling. Sammenslutningen tæller mere end 1220 medlemmer fordelt på 70 forskellige lande og repræsenterer således mere end 570 mio. mennesker.
Rollemodel i EU
Middelfart Kommunes energiprojekt er allerede optaget i kataloget over Europas bedste energiløsninger.
Det er sket som led i EU-kommissionens EU-kampagne fra 2009, med det formål at få de centrale beslutningstagere over hele Europa til at se fordelene i at øge investeringer i vedvarende energi og bæredygtige energiløsninger. EU-kommissionen ønsker hermed at sende et stærkt signal om støtte til alle områdets partnere, der vil skabe merværdi ved at dele deres viden og erfaring med andre.
tøtte
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Dansk importør af Bobcat
Nedbrydning og Miljøsanering
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Byggeprojekter kan ikke - selv om kravet til byggeskadeforsikringen ophører ved årsskiftet - igangsættes uden byggeskadeforsikring for det pågældende byggeri
De 98 kommuner skal stille mindst én genbrugsplads til rådighed for private boligejeres asbestaffald
Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne