UgensErhverv.dk

Klimavenlige tæpper

egetæpper indgår klimapartnerskab med DONG Energy

20-09-2011

egetæpper vil have klimavenlige tæpper. Herning-virksomheden har derfor indgået et klimapartnerskab med DONG Energy, som skal hjælpe den jyske tæppeproducent med at spare på strømmen – til gengæld vil virksomheden investere i vedvarende energi fra verdens største vindmøllepark.

Miljø- og kvalitetschef hos egetæpper Jan Ladefoged siger, at egetæpper med klimaaftalen er gået endnu et skridt i retning af at kunne levere bæredygtige tæpper.

- For os er det ikke kun en økonomisk gevinst at blive mere energieffektive. Det er også en strategi, der passer godt sammen med den virksomhedsfilosofi, vi arbejder efter. Vi ønsker at udvikle og producere tæpper, der belaster miljøet og klimaet mindst muligt.

Helt konkret har egetæpper sat en målsætning om at reducere virksomhedens energiforbrug og CO2-udledning med 20 pct. inden 2014.

- Vi forventer at opnå en stor energibesparelse ved bl.a. at forbedre ventilationsstyringen på vores administrationskontorer på fabrikken i Herning. Derudover har vi igangsat et nyt projekt ved vores kedelcentral, der skal sikre bedre udnyttelse af restenergi. Og netop herfra forventer vi at kunne opnå en rigtig stor besparelse, fortæller Jan Ladefoged.

”fortsætter…”





- Der er defineret 16 forskellige energibesparelsesprojekter, der skal hjælpe os med at sænke energiforbruget. Besparelserne investeres i vedvarende energi. Herudover investeres også i vedvarende energi for det energiforbrug, der anvendes på egetæppers fliseanlæg.

Dermed bliver klimapartnerskabet et håndgribeligt bevis på, at vores mission er mere end blot en flot hensigtserklæring. Det er en aktiv indsats, der kan hjælpe klimaudviklingen, siger Jan Ladefoged

Klimapartnerskabet udspringer af tanken om, at klimahensyn og god forretning kan gå hånd i hånd. Helt konkret skal DONG hjælpe egetæpper med at skabe et overblik over energiforbruget, og hvilke tiltag der kan iværksættes for at optimere og nedbringe forbrug og CO2-udledning. De projekter, der er igangsat omhandler blandt andet højere anvendelse af genvinding i produktionen, større fokus på genbrug via vugge til vugge-certificeringer samt indkøb af vedvarende energi fra vindmøller.

Arbejdet med miljøet er ét af de bærende elementer i egetæppers virksomhedsfilosofi. egetæpper har netop udgivet en klimarapport, en CSR-rapport og en miljøredegørelse. De tre rapporter dokumenterer virksomhedens fokus.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Bygherrer kan komme i klemme med byggeskadeforsikring

Bygherrer kan komme i klemme med byggeskadeforsikring

Byggeprojekter kan ikke - selv om kravet til byggeskadeforsikringen ophører ved årsskiftet - igangsættes uden byggeskadeforsikring for det pågældende byggeri

Kommuner SKAL modtage privat asbestaffald

Kommuner SKAL modtage privat asbestaffald

De 98 kommuner skal stille mindst én genbrugsplads til rådighed for private boligejeres asbestaffald

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne