UgensErhverv.dk

Mies-pris til hollandsk ambassade

Rem Koolhaas vinder Mies van der Rohe Prisen 2005. Dansk projekt udvalgt til udstilling.

12-04-2005

Rem Koolhaas vinder Mies van der Rohe Prisen 2005. Dansk projekt udvalgt til udstilling

Det blev den hollandske ambassade i Berlin, som tildeltes den prestigefyldte Mies van der Rohe Pris 2005. Ambassaden er tegnet af det hollandske arkitektfirma OMA med arkitekten Rem Koolhaas i spidsen.

Det blev også hollandske arkitekter, der løb med special-prisen til nye arkitektfirmaer på vej frem. Det blev NL Architects med base i Utrecht for det specielle idrætsbyggeri ´Basket Bar´.

Af de danske porjekter som var indstillet til prisen belv det til en hædersfuld udvægelse til katalog og udstilling til Plot for deres spektakulære maritime ungdomshus på Amager.

- nn

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej