UgensErhverv.dk

Miljøvenlig brændselscelle-teknologi

Topsoe Fuel Cell udvider produktion af miljøvenlig brændselscelle-teknologi

06-09-2011

Topsoe Fuel Cell udvikler brændselscelle-teknologi til energianlæg til produktion af miljøvenlig grøn strøm og varme i lastbiler, huse, hospitaler og supermarkeder. Der er store forventninger til den unikke teknologi og rådgivningsvirksomheden ALECTIA skal hjælpe Topsoe Fuel Cell med at optimere produktionsprocesserne i et nyt produktionsafsnit på 2.000 kvm., der skal bygges ved den eksisterende pilotfabrik.

Topsøe-koncernen satser på en miljøvenlig brændselscelle-teknologi, hvor de udvikler brændselsceller til energianlæg til produktion af miljøvenlig grøn strøm og varme i lastbiler, huse, hospitaler og supermarkeder.

Topsoe Fuel Cell har enormt store forventninger til brændselscellerne og startede således byggeriet i juli 2011. Afsætningen forventes samtidig at sprænge de eksisterende rammer og udstyrskapaciteter i løbet af 2013, hvor det nye produktionsafsnit skal tages i brug.
Produktionsafsnittet skal bygges i Topsoe Fuel Cells eksisterende bygning på Nymøllevej 66 i Lyngby, 35 km nord for København.

ALECTIA rådgiver om at optimere produktionen og den overordnede opgave er at gøre Topsoe Fuel Cells grønne og alternative energi mere konkurrencedygtig – et af målene med projektet er en betydelig nedbringelse af produktionsomkostningerne pr. celle.
Indvielsen af produktionsafsnittet er planlagt til at finde sted i december 2012.

Produktionen vil blive oprettet trin for trin og vil være fuldt udbygget i 2016, hvilket gør det muligt for Topsoe Fuel Cell at imødekomme den forventede efterspørgsel i 2016.

Udformningen af udbygningen sker i et tæt samarbejde mellem rådgivningsvirksomheden ALECTIA, moderselskabet Haldor Topsøe og Topsoe Fuel Cell.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Bygherrer kan komme i klemme med byggeskadeforsikring

Bygherrer kan komme i klemme med byggeskadeforsikring

Byggeprojekter kan ikke - selv om kravet til byggeskadeforsikringen ophører ved årsskiftet - igangsættes uden byggeskadeforsikring for det pågældende byggeri

Kommuner SKAL modtage privat asbestaffald

Kommuner SKAL modtage privat asbestaffald

De 98 kommuner skal stille mindst én genbrugsplads til rådighed for private boligejeres asbestaffald

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne