Dansk Byggeri sætter idag fokus på udenlandske virksomheder og fair konkurrence i byggebranchen
05-09-2011
Der skal være fair konkurrence og lige vilkår i bygge- og anlægsbranchen. Derfor
sætter Dansk Byggeri i dag mandag den 5. september særligt fokus på Fair Konkurrence med medlemsmøder rundt om i landet.
- Vi vil gerne have fair konkurrence i byggebranchen og et af målene med kampagen er, at vi i højere grad får de offentlige myndigheder til at sikre, at udenlandske bygge- og anlægsvirksomheder overholder dansk lovgivning, siger arbejdsmarkedschef Louise Pihl, Dansk Byggeri.
Med på møderne er Arbejdstilsynet og SKAT, og der bliver mulighed for at drøfte myndighedernes indsats og give bud på, hvordan man får en mere hensigtsmæssig registrering af udenlandske virksomheder og en mere effektiv kontrol af om reglerne overholdes.
Udover medlemsmøderne har Dansk Byggeri også åbnet en facebook-side med spørgsmål og debat om fair konkurrence.
tøtte
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Nedbrydning og Miljøsanering
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Tysk kvalitets siden 1860!
Byggeprojekter kan ikke - selv om kravet til byggeskadeforsikringen ophører ved årsskiftet - igangsættes uden byggeskadeforsikring for det pågældende byggeri
De 98 kommuner skal stille mindst én genbrugsplads til rådighed for private boligejeres asbestaffald
Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne