Samarbejde skal sikre, at flere unge fra Brøndby Kommune får en praktikplads i byggeriet
01-09-2011
Dansk Byggeri, Brøndby Kommune, Københavns Tekniske Skole og Ungdommens uddannelsesvejledning indgår et nyt samarbejde, der skal sikre, at flere af Brøndbys unge får en praktikplads. Formålet med aftalen er at øge antallet af unge, der får en erhvervsuddannelse indenfor byggeerhvervene og derved bidrage til målsætningen om, at 95 pct. af en ungdomsårgang får en uddannelse.
- Alt tyder på, at der er færre faglærte i branchen om få år, men når ordrebøgerne ikke bugner, kan det være vanskeligt for den enkelte virksomhed at etablere gode lærlingeforløb. Det forsøger vi at gøre noget ved med partnerskabsaftalen, og Brøndby Kommune og dannelsesinstitutionerne skal have stor ros for at indgå partnerskab med Dansk Byggeri, siger Per Engsø Larsen, formand for Dansk Byggeri Hovedstaden.
Partnerskabet skal øge samarbejdsrelationerne og styrke det fælles ansvar, der er, for at sikre flest mulige unge en ungdomsuddannelse. Gennem partnerskabet forpligter deltagerne sig til at skaffe praktikpladser til Brøndbys unge, der går på Københavns Tekniske Skoles grundforløb eller er i skolepraktik og søger praktikplads indenfor byggeerhvervene. Et andet element er at øge folkeskoleelevernes kendskab til teknisk skole med henblik på at motivere eleverne til en erhvervsfaglig uddannelse.
- Uddannelse er nøglen til et solidt tilhørsforhold til det danske arbejdsmarked. Når unge fra Brøndby ikke kan finde en praktikplads, risikerer vi, at de ikke gennemfører deres uddannelsesforløb. Jeg ser derfor frem til et styrket samarbejde mellem uddannelsesinstitutioner, arbejdsgivere og kommune til gavn for alle parter, siger Ib Terp, borgmester i Brøndby Kommune.
tøtte
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Lad os gøre det sammen
Byggeprojekter kan ikke - selv om kravet til byggeskadeforsikringen ophører ved årsskiftet - igangsættes uden byggeskadeforsikring for det pågældende byggeri
De 98 kommuner skal stille mindst én genbrugsplads til rådighed for private boligejeres asbestaffald
Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne