Odense Kommune ønsker tilbud på Offentligt privat parterskab om opførelse og drift af et musik- og teaterhus
29-08-2011
Odense Kommune ønsker at indgå et Offentligt privat parterskab (OPP-kontrakt) om opførelse og drift af et musik- og teaterhus i Odense. Der er tale om et genudbud af kontrakten på ændrede vilkår.
Musik- og teaterhuset omfatter et skræddersyet lejemål til Syddansk Musikkonservatorium og Skuespillerskole (SMKS) på 6.150 kvm., et skræddersyet lejemål til Odense Teater på 750 kvm., en stor sal med ca. 1.800 siddepladser, der udlejes til en privat operatør, en foyer samt øvrige lokaler og faciliteter.
Musik- og teaterhuset skal opføres på en 8.400 kvm. stor central grund i Odense.
Grunden er ejet af kommunen, men vil blive overdraget til tilbudsgiveren som led i projektet. Tilbudsgiveren skal videreudvikle et eksisterende skitseprojekt, opføre og drive bygningen. Projektet rummer mulighed for etablering af særskilte erhvervslejemål og boliger på lokaliteten. Der skal etableres en parkeringskælder til ca. 285 biler.
tøtte
Se hele udbuddet her…
Dansk importør af Bobcat
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Læs september 2026 udgaven her
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Online leasing af varebiler med ét klik.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Tysk kvalitets siden 1860!
Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer
Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år