UgensErhverv.dk

Dansk Byggeri: Fornuftigt finanslovforslag

Regeringens finanslovsforslag er udmøntning af de vækstfremmende veje, som regeringen netop har anvist, fastslår Dansk Byggeri

25-08-2011

Dansk Byggeri har meget længe argumenteret for at investere klogt - altså bruge penge øremærket til at modernisere samfundet en smule tidligere end planlagt.

- Det er da også den gennemgående historie i regeringens finanslovsudkast, hvori der gøres plads til investeringer med fokus på energiforbedringer i offentlige, almen og såmænd private boliger. Det er investeringer, vi skal foretage, og derfor er det kloge investeringer i en situation med økonomisk afmatning, siger adm. direktør Lars Storr-Hansen, Dansk Byggeri.

Det viser samtidig en stor omhu for at holde snuden i sporet i forhold til de ambitiøse mål for et mere energirigtigt Danmark. I den givne situation med lav vækst og ringe udsigter til, at det bliver meget bedre, ser regeringen rigtigt. Vækstinitiativerne har tilmed positiv effekt ind i 2013 og 2014.

”fortsætter”



Dansk Byggeri noterer med tilfredshed, at ikke mindst byggeriet vil blive begunstiget af de muligheder for investeringer i bedre og mere energieffektive offentlige bygninger, almene boliger og mulighed for fradrag for boligforbedringer, som regeringen udmønter i finanslovsudspillet.

- Vi er dog som et hovederhverv først og fremmest optaget af, at der sikres en ansvarlighed i den økonomiske politik gennem en fastholdelse af de store reformer og økonomiske linjer, som regeringen med blandt andet tilbagetrækningsreformen har anvist. Vi skal huske på, at vi befinder os i en international situation, som kalder på stor økonomisk påpasselighed i forhold til de valg, vi foretager, fremhæver Lars Storr-Hansen.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år