Hjemmearbejde giver fred og ro til at løse opgaverne
23-08-2011
Hjemmearbejde er populært blandt ledere, viser tal fra undersøgelsen Det Danske Ledelsesbarometer 2011, foretaget af Lederne i samarbejde med Aarhus Universitet, Business and Social Sciences.
Lidt over halvdelen, 54 pct. af de flere end 3.000 private og offentlige ledere, som medvirker i undersøgelsen, benytter sig af hjemmearbejdsdage. Ud af en arbejdsuge på 48 timer, lægges gennemsnitligt de seks i hjemmet. Samtidig siger fire ud af ti ledere, at de ofte arbejder i weekenden.
- Den fleksibilitet, der ligger i at kunne udføre en del af arbejdet hjemmefra, kan være godt for både leder, arbejdsplads og familielivet. Det kan give ro og fred til at løse de forskellige opgaver og dermed medvirke til at opnå en hensigtsmæssig balance mellem arbejde, privatliv og familie.
Men naturligvis skal man være opmærksom på, at man ikke gennem hjemmearbejde udvider sin arbejdstid mere end godt er, siger Lars Andersen, arbejdsmiljøchef hos Lederne.
tøtte
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Nedbrydning og Miljøsanering
Tysk kvalitets siden 1860!
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Vinduer, døre, trapper og kviste
Dansk importør af Bobcat
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer
Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år