UgensErhverv.dk

Vejen til bedre bundlinje

Der er stort potentiale for at øge omsætningen i byggeriet og forbedre indtjeningen

22-08-2011

Produktiviteten i byggeriet er blevet omtalt som jammerlig og i stedet for at surmule tager byggeriets virksomheder udfordringen op med det mål, at forbedre byggeriets produktivitet.

Det sker på et tidspunkt, hvor virksomhederne er økonomisk pressede, og hvor de almindeligt veldrevne virksomheder skal se udenlandske virksomheder, gør-det-selv arbejde og sort arbejde spise over en tredjedel af kagen.

På den baggrund tager 3F og Dansk Byggeri nu fælles ansvar og går sammen i kampen op for at øge produktiviteten. Bedre produktivitet gavner såvel ejere som ansatte, da branchen indtjening øges, og med kampagnen "Byggeri og anlæg - øget produktivitet og bedre bundlinje" håber Dansk Byggeri og 3F på at få sat gang i en proces, hvor små og mellemstore virksomheder tager imod hjælp og gode råd for dermed at øge produktivitet og indtjening i virksomhederne.

- Vi skal styre arbejdsprocesserne bedre. Fejl skal minimeres, så vi bygger rigtigt første gang. Bedre styring af arbejdsprocesserne handler ikke bare om at standardisere, da byggeriet fortsat er kendetegnet ved projekternes forskellighed. Det kan lige såvel handle om at inddrage medarbejderne i at lede efter muligheder for at planlægge og løse opgaverne på en bedre måde. Altså work-smarter, siger adm. direktør Lars Storr- Hansen, Dansk Byggeri.

”fortsætter…”



Mange erfaringer peger på, at virksomheder, der har en høj grad af samarbejde mellem ledere og medarbejdere, får positivt resultat på bundlinjen. Der er altså penge i at involvere medarbejderne i, hvordan opgaverne skal løses. Det motiverer og engagerer og får alle til at give en ekstra skalle.

- Det betyder for dagligdagen, at lederne i høj grad skal turde give en del af ansvaret fra sig, og at de enkelte bygningsarbejdere skal være parate til at påtage sig et medansvar for planlægning af produktionen, koordinering med de øvrige fag på byggepladsen, sikkerhed og kvalitet, understreger Lars Storr-Hansen.

Dansk Byggeri hæfter sig især ved det potentiale, som ny teknologi nu byder på. It og tekniske hjælpemidler skal ifølge Lars Storr-Hansen sparkes ind i alle led af byggeriet og være med til at effektivisere arbejdsgange og styre opgaverne, så de rigtige materialer og de rigtige mennesker kommer de rigtige steder hen på det rigtige tidspunkt og i den rigtige rækkefølge.

- Mange virksomheder og medarbejdere har heldigvis allerede taget godt imod ny tekniske hjælpemidler, men vi skal have flere med, understreger Lars Storr-Hansen.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år