UgensErhverv.dk

Udbud: Byggemodning, Det Nye Universitetshospital

Region Midtjylland ønsker tilbud på byggemodning i forbindlese med byggeriet af Det Nye Universitetshospital i Aarhus

05-08-2011

Region Midtjylland har udbudt opgaven med byggeemodning i forbindelse med byggeriet af Det Nye Universitetshospital i Aarhus, DNU.

Byggemodningen udbydes i Etape 1 med option på Etape 2.

Etape 1 omfatter anlæg af nye veje, parkeringsplads, anlæg/omlægning af hovedregn- og spildevandsledning, anlæg af 4 nye regnvandsbassiner med tilhørende terrænregulering og beplantning. Området der berøres af disse arbejder, er i alt ca. 30 ha.

Etape 2 omfatter byggemodning med anlæg af nye veje, parkeringsplads, anlæg/omlægning af hovedregn- og spildevandsledning, anlæg af 1 nyt regnvandsbassin med tilhørende terrænregulering og beplantning. Området der berøres af disse arbejder, er i alt ca. 31 ha. Etape 2 forventes udført i tidrummet 01. marts 2012 – 01. marts 2013.

tøtte

Se hele udbuddet her…

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år