UgensErhverv.dk

Virksomheder betaler milliarder for beliggenhed

Dækningsafgiften er en særskat som belaster erhvervslivet med ca. 3,3 mia. kr.

14-07-2011

Virksomhederne i halvdelen af landets kommuner skal i år betale 3,3 mia. kr. i en særlig skat - den såkaldte dækningsafgift. Afgiften er en skat på erhvervsejendomme og ifølge en analyse fra Dansk Byggeri er det især virksomhederne i hovedstadsområdet, som bliver ramt.

- 22 af de kommuner, som opkræver dækningsafgift, ligger i hovedstadsområdet og virksomhederne her betaler tilsammen 2,1 mia. kroner ud af de 3 mia. kroner, som opkræves, siger Henrik Keinicke, skattepolitisk konsulent i Dansk Byggeri.

Han betegner dækningsafgiften som et gebyrhåndtag, som kommunerne drejer på efter forgodtbefindende.

- Det ses særligt i hovedstadsområdet, hvor kommunerne udnytter deres beliggenhed til at presse gebyrskruen opad. Området omkring hovedstaden er et vigtigt erhvervsknudepunkt, og det kan være vanskeligt for virksomhederne at flytte deres virksomheder, siger Henrik Keinicke .

- Dækningsafgiften er med til at forvride konkurrencevilkårene mellem virksomheder, der ligger i afgiftskommuner og virksomheder, der ikke gør. Det er et stort problem for erhvervslivet. Ikke mindst på et tidspunkt, hvor virksomhederne i forvejen er presset, mener han.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år