UgensErhverv.dk
C.F.Møller-byggeri sikrer Lord Nelsons breveDen nye fløj har fået navnet The Sammy Ofer Wing

C.F.Møller-byggeri sikrer Lord Nelsons breve

Arkitektfirmaet C.F. Møller sætter punktum for udvidelsen af The National Maritime Museum i London

13-07-2011

Udvidelsen af en Storbritanniens største attraktioner The National Maritime Museum i London er netop blevet officielt indviet af den engelske prins Pihilip

Det er arkitektfirmaet C. F. Møller, der har tegnet udvidelse af The National Maritime Museum i London, Storbritanniens 7. største turistattraktion og en del af det fredede område Greenwich Park, som er på UNESCO&s verdensarvsliste.

Den nye fløj har fået navnet The Sammy Ofer Wing efter den reder og forretningsmand, som har finansieret størstedelen af byggeriet til ca. 300 mio. kr.

National Maritime Museum rummer verdens største maritime samling og er Storbritanniens 7. største attraktion med sine ca. to mio. besøgende fra hele verden hvert år. Museet, opført i 1807, ligger i den tidligere kongelige have Greenwich Park - det UNESCO-fredede område rummer en række barokbygninger, der regnes blandt de fineste i Europa og er en væsentlig del af Storbritanniens søfartshistorie med bl.a. The Royal Observatory fra 1676 og The Old Royal Naval College fra 1712.

Hovedidéen i udvidelsen - som Arkitektfirmaet C. F. Møller vandt i en international arkitektkonkurrence i 2006 - har været at foretage minimale indgreb i det følsomme, fredede område og alligevel give museet en ny, markant hovedindgang samt den nødvendige ekstra udstillingsplads, café, restaurant, bibliotek og arkiver, der lever op til de særligt høje krav til opbevaring af historiske dokumenter.

”fortsætter…”


Arkitektfirmaet C. F. Møller har skabt et design, hvor den nye hovedindgang skyder sig ud af terrænet, men samtidig er størstedelen af den nye bygning placeret under jorden - i alt 5.500 kvm. ud af 7.300 kvm.

På taget er anlagt en offentligt tilgængelig grøn, tagterrasse, der i endnu højere grad får bygningen til at smelte sammen med parklandskabet. Kun én enkelt etage er således synlig. Udvidelsen har et moderne formsprog, men er inspireret af bl.a. barokbygningernes rytmiske forløb af vinduer og er på den måde med til at iscenesætte det oprindelige museum.

Målet med udvidelsen har været at åbne for og fortælle alle de fascinerende historier om mennesket og havet, som i mange år har ligget gemt i museets arkiver. Arkivet rummer alt lige fra f.eks. en bamse, som overlevede forliset af Titanic, til den kendte engelske søadmiral Lord Nelsons sidste breve hjem. Her er omkring 100.000 bøger og ca. to km hylder med maritime manuskripter.

Flere markante kulturbyggerier i London
Leder af Arkitektfirmaet C. F. Møllers afdeling i London Teva Hesse siger om projektet:

. Det har været en stor ære for Arkitektfirmaet C. F. Møller at designe den nye fløj, beliggende i disse følsomme og exceptionelle omgivelser, som Greenwich Park er. På et begrænset areal skaber projektet en række forskellige faciliteter - til glæde for den brede offentlighed, for museet og for de besøgende. Men vigtigst af alt, smelter arkitekturen og landskabet sammen i en komposition, der forener National Maritime Museum med Greenwich Park, siger han.

Arkitektfirmaet C. F. Møller har designet udvidelsen, mens det engelske arkitektfirma Purcell Miller Tritton har stået for udførelsen. Landskabsarkitekter har været engelske Churchman Landscape.

Arkitektfirmaet C. F. Møller har også været arkitekter på et andet nyt, markant kulturbyggeri i London: Darwin Centret, den kokonformede udvidelse af The Natural History Museum, der både er en af Storbritanniens største attraktioner og et forskningscentrum i verdensklasse. Darwin Centret er allerede blevet hædret med en række priser, bl.a. Civic Trust Award.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år