Mange fordele ved at fremstille tunnelelementerne til Femernforbindelsen sammen med havnetunnelen i København, mener Danske Anlægsentreprenører
13-07-2011
- Hvis København skal have en havnetunnel, skal den bygges i Rødby. Det foreslår Danske Anlægsentreprenører, et branchefællesskab i Dansk Byggeri, der peger på såvel økonomiske fordele som muligheden for at fastholde og udvikle kompetencerne på området ved at se Femernforbindelsen og havnetunnelen i København som en helhed.
- Store infrastrukturprojekter som en havnetunnel i København er så enorme opgaver, at det er nødvendigt med en omfattende og tidskrævende planlægnings- og projekteringsproces, før arbejdet kan påbegyndes. Derfor bør man udnytte de fordele og besparelsesmuligheder, man kan opnå for en havnetunnel i København, hvis fremstillingen af tunnelelementerne ses som en helhed, siger branchedirektør Niels Nielsen fra Danske Anlægsentreprenører.
Tunnelelementerne til Øresundsforbindelsen blev fremstillet i Københavns Nordhavn, men dengang benyttede man ikke muligheden for at fortsætte produktionen af elementer til havnetunnelen. Den mulighed bør man ikke lade gå fra sig denne gang, mener Danske Anlægsentreprenører.
”fortsætter…”
- I Rødby bruger man milliardbeløb på at anlægge produktionsstedet, hvor tunnelelementerne til Femernforbindelsen skal fremstilles. Det vil da være ærgerligt, hvis man ikke udnytter den investering fuldt ud. Elementerne til den 12 km lange havnetunnel kan sejles fra Rødby til København. Det vil være samme metode, som blev brugt på Øresundsforbindelsen, og som også skal bruges på Femernforbindelsen, siger Niels Nielsen.
Danske Anlægsentreprenører peger også på, at der er mange andre fordele ved at se projekterne for Femernforbindelsen og Københavns Havnetunnel som en helhed.
- Hvis anlægsentreprenørvirksomheder skal kunne bevare og udvikle de kompetencer, der er nødvendige i konkurrencen med de store udenlandske selskaber, er det vigtigt, at der ikke opstår huller mellem opgaverne, hvor viden og erfaring går tabt.
Derfor skal der meget snart træffes en beslutning om etablering af en havnetunnel i København, fastslår Niels Nielsen.
tøtte
Dansk importør af Bobcat
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Online leasing af varebiler med ét klik.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer
Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år