En lille og buttet, men vaks skruetrækker for tiden den helt store sællert
29-03-2005
En lille og buttet, men vaks skruetrækker for tiden den helt store sællert
Når gør-det-selv folk er i byggemarkedet, er der en vis sandsynlighed for, at et lille og buttet stykke værktøj vil være blandt de varer, der kommer ned i indkøbsvognen.
Det er nemlig en godt nok lille, men særdeles vaks skruetrækker, som for tiden er den helt store sællert.

Ifølge Uwe Raschke, øverste chef for værktøjsdivisionen i Bosch-koncernen, er skruetrækkeren Ixo det for tiden bedst sælgende værktøj i Europa og formentlig også i hele verden.
Foreløbig er der solgt omkring to millioner stk. Ixo, og antallet stiger hastigt hver dag.
Ixo, der blev introduceret i 2004, er verdens første skruetrækker med et lithium-battteri, som ikke selvaflader, så selv efter et år er der stadig strøm på batteriet. Det er samme slags batteri, som bruges i mobiltelefoner. Samtidig vejer skruetrækkeren næsten ingenting, og den er nem at bruge.
Uwe Raschke kom med oplysningen, da han på en pressekonference i den tyske by Rust oplyste om resultatet for 2004.
Værktøjsdivisionen, som omfatter værktøj til både hus og have, havde en omsætning på 2,5 mia. euro, en stigning på syv procent i forhold til året før. 88 procent af omsætningen kommer fra oversøiske markeder.
Den store fremgang var så meget mere bemærkelsesværdig, da verdensmarkedet for værktøj kun steg med tre procent.
For at imødekomme efterspørgslen er produktionsfaciliteterne udvidet, bl.a. i Ungarn og Kina. Arbejdsstyrken er blevet ti procent større, så der nu er 14.300 ansatte.
På verdensplan forudser Bosch en årlig vækst for værktøjsmarkedet på tre-fire procent i de kommende år.
-jhan
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Læs marts 2026 udgaven her
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Fra Typehus til Drømme Villa
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tysk kvalitets siden 1860!
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Mens en stigende del af detailhandlen flytter online, udvider Flügger sit fysiske butiksnet. Efter flere år med stigende trafik i butikkerne åbner Flügger nu to nye butikker på Østerbro herunder en ny flagshipbutik målrettet professionelle malere
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde