UgensErhverv.dk
BIM bider sig fast hos entreprenørerBIM-camp forløb fra d. 27- 30. juni, og alt tyder

BIM bider sig fast hos entreprenører

Det er ikke længere kun rådgivere, der mester BIM

06-07-2011

Sidste uge mødtes 60 fagfolk fra alle grene af byggebranchen på den årlige BIM-camp. Én af konklusionerne fra dette års udgave er, at det ikke længere kun er rådgivere, der mestrer BIM (Building Information Modeling).

BIM-camp er snart en tradition. Det er nemlig tredje år i træk, at Byggeriets Match og Teknologisk Institut inviterer til en fire dage lang workshop om 3d bygningsmodeller, de såkaldte BIM-modeller. I år blev det mere tydeligt end nogensinde, at landets entreprenører er med i forreste række på lige fod med rådgiverne.

Omdrejningspunktet på campen var en konkurrence, hvor deltagerne inddelt i hold dystede om at levere den bedste idé til et kombineret kollegie- og butiksbyggeri ved Københavns Universitet. Projektet var fiktivt, men konkurrencen mellem holdene var meget reel. Alle ville vinde.

Modsat hvad man kunne forvente, var vinderholdet hverken domineret af arkitekter eller ingeniører, men derimod af repræsentanter fra udførende virksomheder.

Flemming Grangaard er chefkonsulent i Dansk Byggeri og var selv med på vinderholdet, sammen med 2 medarbejdere fra Pihl & Søn, en ph.d.-studerende fra BIG/DTU og en konstruktørstuderende fra Haslev. Han ser en overordnet pointe i, vinderholdet faktisk havde en overvægt af deltagere fra udførende virksomheder.

- BIM er ikke længere forbeholdt rådgiverne. Landets store entreprenører har virkelig oprustet på det seneste og kan nu findes blandt frontløberne på området. Særligt E. Pihl & Søn har markeret sig på det sidste, og de var også stærkt repræsenteret på vinderholdet, lyder det.

Der er god grund til, at de udførende tager teknologien alvorligt.

- BIM giver en bred vifte af produktivitetsforbedringer lige fra mere effektiv kalkulation til bedre planlægning af byggeprocessen. Derfor er det fantastisk at Byggeriets Match og Teknologisk Institut holder fast i BIM-camp. Og set fra min stol er det positivt, at entreprenørerne udmærker sig, siger Flemming Grangaard.

tøtte


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år