UgensErhverv.dk

Scala-bygningen jævnes med jorden

Advokatfirmaet Gorrissen Federspiel flytter til nyt domicil på nedrivningstomten i 2014

05-07-2011

Scala-bygningen vis-vis Tivoli, Axelborg og Cirkusbygningen midt i København skal jævnes med jorden. På nedrivningstomten opføres et nyt kontordomicil til advokatfirmaet Gorrissen Federspiel i størrelsesordenen 30.000 etagemeter med underjordisk p-anlæg.

- Vi er overbeviste om, at Gorrissen Federspiel vil vedblive at være et af Danmarks førende advokatfirmaer, og at vi også i de kommende år vil forstærke firmaets position.

På den baggrund har vi indgået aftale om leje af et nyt domicil i København, fremhæver formanden for bestyrelsen i Gorrissen Federspiel Niels Heering og Managing Partner Peter Appel, som forventer at flytte ind i det nye domicil den 1. december 2014.

I forhold til firmaets eksisterende lejemål i København vil det lejede areal blive næsten fordoblet.

Fakta om Scala-bygningen: (kilde: Wikipedia)
Bygningen er opført 1881 og har bl.a. huset National Scala frem til 1953 hvor stormagasinet Anva flyttede ind. Anva lukkede i 1987 og blev solgt til selskabet Scala som var ejet af Jørgen Strecker, Ole Strecker, Kai Ginsborg og Bent Fabricius-Bjerre. I 1988-1989 blev Scala bygget om af arktekten Mogens Breyen med butikker, restauranter, fitnesscenter, biograf og et diskotek i kælderen med plads til 1000 mennesker. I 2001 blev de øverste etager lukket og der var planer om at bygge dem om til hotel.

Efter en række turbulente år med skiftende ejerere og konkurser erhvervede det københavnske ejendomsselskab Centerplan i starten af 2006 Scala-bygningen, og gennemførte på få måneder en total genudlejning af huset. I juni 2007 offentliggjorde Centerplan de første visioner for et fremtidigt Scala i form af 3 projektforslag, udført af Henning Larsens Tegnestue, Schmidt Hammer Lassen og Bjarke Ingels Group. Alle 3 forslag lagde op til en betydeligt højere bygning på stedet.

Mest markant var Schmidt Hammer Lassens X-ing Towers, bestående af 2 krydsende tårnbygninger og Bjarke Ingels Groups trappeformede og vredne højhus, som udvider det offentlige fra Axeltorv op ad bygningen via en amfie-lignende struktur til højtliggende, offentlige pladser i niveau med byens gamle tagkote. BIG´s forslag er i øvrigt navngivet "Scala" - idet Scala betyder trappe.

Centerplan gik imidlertid konkurs i 2008, hvorfor de ambitiøse byggeplaner blev opgivet. I januar 2010 blev ejendommens lejere opsagt

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år