Jazzhus Montmartre skal igen spille sammen med gaden
04-07-2011
Det legendariske spillested Jazzhus Montmartre genåbnende sidste forår, hvor det hele begyndte i 1959 – i Store Regnegade 19. Nu skal husets loft og facade gøres kønnere, så det igen bliver en markant del af det københavnske bybillede. Realdania støtter projektet med 2,0 mio. kr.
Siden genåbningen, har man arbejdet på at skabe et unikt og kompromisløst spillested af international standard. Derfor har det også været et stort ønske, at huset atter tager sig ud fra sin bedste side og i det hele taget bidrager til gadebilledet.
I samarbejde med Realdania vil man derfor dels renovere facaden på huset, som tidligere havde en mere markant profil. Uden hvilken facaden mangler karakter og virker nærmest ”afklædt”.
Desuden skal der etableres et kunstværk i koncertsalens loft, som før havde en markant, tredimensionel installation i træ. Den ønsker man at trække en linje tilbage til ved at lade en kunstner udforme en ny, bygningsintegreret kunstinstallation. Kunstværket og det nye loft vil samtidig regulere akustikken i rummet og sikre, at moderne støjkrav overholdes.
Montmartre ligger i en fredet bygning, og derfor renoveres facaden i tæt samarbejde med Kulturarvsstyrelsen.
- Realdanias støtte til Montmartre er af afgørende betydning for os. Vi er fonden dybt taknemmelige for det bidrag, som man yder til det danske jazzmiljø og Montmartres fortsatte eksistens, siger Montmartres direktør Rune Bech.
- Montmartre er en helt særlig kulturinstitution i København. Projektet med at renovere og udsmykke huset bliver forhåbentlig et godt eksempel på, hvordan man kan integrere kunst i huse med rigtig meget historie. Samtidig er det et eksempel på, hvordan man kan renovere facader på fredede bygninger, så de passer ind i en nutidig ramme, siger projektleder i Realdania, Lars Autrup.
Arbejdet går i gang i løbet af sommeren.
tøtte
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Tysk kvalitets siden 1860!
Læs september 2026 udgaven her
Online leasing af varebiler med ét klik.
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer
Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år