Producenterne af betonelementer er optimistiske og forventer fremgang
28-06-2011
- Det er min opfattelse, at producenterne af betonelement har lagt krisen bag sig, sagde Claus Bering, der er adm. direktør for CRH Concrete A/S og formand for Betonelement-Foreningen, som er del af Dansk Beton i Dansk Byggeri.
Claus Berning mener, at branchen har lært af den værste krise siden 1930´erne.
- Det handler bl.a. om, at virksomhederne hele tiden er forberedte på, at der kan forekomme nedgange i efterspørgslen, så har man allerede på forhånd reduceret en stor del af de negative virkninger ved nedgangene, siger Claus Bering.
- Da krisen satte ind i 2007 fik vi ikke tilpasset produktionskapaciteten i tide, da ordreindgangen gik nedad. Den erfaring har virksomhederne lært af. Tallene viser at vi venter med at øge kapaciteten, til vi er helt sikre på, at der er tale om en blivende øget efterspørgsel.
”fortsætter…”
Problemet lige nu er ikke manglende efterspørgsel. Til gengæld er betonelement-producenterne alene om at opleve succes. Der er ingen andre faggrupper i Dansk Byggeri, der registrerer tilsvarende fremgang.
Fremskrives den nuværende produktion, vil betonelementproducenterne nå op på en samlet produktion på 1,5 mio. ton i 2011. Det svarer meget godt til producenternes egne forventninger, der ligger på 1,4 mio. ton.
Ifølge Claus Bering er problemet her, at Dansk Byggeris prognose for 2011 og 2012 kun giver belæg for hhv. 942 mio ton og 931 mio ton.
- I min tid i militæret lærte jeg, at hvis der er forskel på terrænet og kortet, så skulle vi altid gå ud fra, at det var terrænet, der var det rigtige. Hvis jeg skal overføre denne tidlige lærdom er det, at det nok er den virkelig, vi oplever, der er den rigtige, siger Claus Bering.
Han understreger, at branchen skal være forsigtige med at ekstrapolere sine egne tal - eller drage direkte konklusioner ud fra det foreliggende - der er stadig en risiko for, at der opstår dyk i efterspørgslen.
tøtte
Dansk importør af Bobcat
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Tysk kvalitets siden 1860!
Online leasing af varebiler med ét klik.
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer
Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år