Træsektionen under Dansk Byggeri vil etablere en forening, der skal udvikle og fremme løsninger for vedvarende energi til byggeriet
24-06-2011
I fremtiden skal markedet for vedvarende energi være lettere tilgængeligt, og det skal være økonomisk interessant for alle led i processen.
Derfor vil Træsektionen under Dansk Byggeri hen over sommeren arbejde på, at få etableret en forening til udvikling og udbredelse af løsninger for vedvarende energi til byggeriet
Den nye forening skal kunne rumme hele paletten af interessenter, og derfor vil Træsektionen tale med producenter, leverandører, videnleverandører, rådgivere og de udførende for at få skabt en stærk enhed, der kan gøre VE-komponenter mere attraktive, og samtidig etablere en fælles platform, hvor de gode idéer kan få mulighed for at vokse.
Et af formålene med det nye initiativ er, at gøre markedet for VE-komponenter mere gennemskueligt og lettere tilgængeligt for både slutkunde og de udførende.
Fortsættes ...- Vi er nødt til at få udviklet nogle værktøjer, der gøre det lettere at manøvrere rundt i mellem de mange forskellige løsningsmuligheder. Kunder, håndværkere og rådgivere, skal kunne tilgå informationer på en måde, så de er direkte sammenlignelige, eller i hvert fald, med simple værktøjer kunne analysere forskellige løsninger og finde den bedst egnede model til kunden, siger Søren Meyer, konsulent for Træsektionen under Dansk Byggeri.
Et andet mål med den nye forening er at få etableret en stærk enhed kan være med til at præge de betingelser VE-løsninger i byggeriet fungerer under.
- Vi skal også skabe gode relationer til de politiske beslutningstagere. Og det er klart, at vi vil forsøge at skabe en vægt, der gør foreningen til en vigtig spiller i udviklingen af det fremtidige marked for VE-komponenter, siger Søren Meyer.
Han pointerer, at Træsektionen har stor interesse markedet for vedvarende energi, og ser mange muligheder. Men hvis det skal lykkes, så skal alle have gavn af samarbejdet.
- På trods af mange års erfaringer - og den teknologiske udvikling - så er markedet stadig præget af pionerånd og grøn profilering. Det betyder, at virksomheder og kunder ikke nødvendigvis tænker økonomi, men i langt højere grad har øje for det sociale afkast, end den økonomiske bundlinje. Vi vil i foreningen arbejde for at gøre det mere lukrativt for alle parter i kæden, og på den måde styrke markedet for den vedvarende energi, forklarer Søren Meyer.
- Hvis der virkelig skal ske en markant stigning af kunder der efterspørger den vedvarende energi, så skal der fokus på de økonomiske fordele. Samtidig er det vigtigt, at vedvarende energi skal tænkes ind som en naturlig komponent ved både nybyg og renovering, og dermed skabe det optimale grundlag for investeringen, slutter Søren Meyer.
- mir
Tagdækkernes faldsikringssystem
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Online leasing af varebiler med ét klik.
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Nedbrydning og Miljøsanering
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer
Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år