UgensErhverv.dk

Byggefirma dømt for illegal arbejdskraft

Arbejdsretten har idømt dansk-polske Biomax bøde og erstatning – TIB glad for dom.

21-03-2005

Arbejdsretten har idømt dansk-polske Biomax bøde og erstatning – TIB glad for dom.


Så faldt den første dom over et firma, der leverer billig østeuropæisk arbejdskraft til det danske byggemarked. Arbejdsretten har idømt det dansk-polske firma Biomax, der ejes og drives af danskeren Ole Thuesen, en bøde og erstatning på i alt 350.000 kr.

Virksomheden har haft en del arbejde i Danmark og har gennem længere tid haft fagforeningen Træ-Industri-Byg (TIB) i hælene.

I august 2004 gik Ole Thuesen med til at indgå en overenskomst med TIB. Men efterfølgende overholdt Biomax den dog ikke, og TIB bragte sagen for Arbejdsretten.

Retten har behandlet sagen og dømt Biomax for brud på arbejdsreglerne. Afgørelsen glæder TIB.

- Dommen sender et klart signal om, at social dumping ikke toleres i Danmark, udtaler bygningsgruppeformand i TIB, Peter Hougård Nielsen, der dog mener, at boden er lille.
Den er kun på 6.000 kr. De 344.000 kr. er erstatning til de polske arbejdere.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Strømpeforing forlænger levetiden på kloakker – uden at grave vejene op

Strømpeforing forlænger levetiden på kloakker – uden at grave vejene op

Flere kommuner vælger strømpeforing af vejbrønde og stikledninger, før ny asfalt lægges. Metoden forlænger levetiden på infrastrukturen og reducerer CO2, fremhæver entreprenørvirksomheden Nordkysten

Ny analysemetode kan afsløre, om kloakken er årsag til fugtproblemer

Ny analysemetode kan afsløre, om kloakken er årsag til fugtproblemer

Ny dansk metode gør det muligt med op til 90 procents sikkerhed at afgøre, om fugt i bygninger skyldes utætte kloakker, så unødige og dyre afvandingsløsninger kan undgås