UgensErhverv.dk

Træbyggeri er nøglen til bæredygtig fremtid

Dansk træbyggeprogram skal øge anvendelsen af træ i byggeriet

22-06-2011

Skovene skal fremover levere træ til industrien, så forbruget af træ kan øges på et bæredygtigt grundlag. Det gavner både skovenes økonomi og giver samtidig samfundet en række vigtige sidegevinster i form af bedre natur og miljø og ikke mindst arbejdspladser.

I dag præsenterer Skovpolitisk udvalg sine anbefalinger for miljøminister Karen Ellemann. Det er blandt andet et dansk træbyggeprogram, der skal øge anvendelsen af træ i byggeri.

–Vi glæder os over at Skovpolitisk Udvalg anbefaler et dansk træbyggeprogram, da træ er nøglen til en bæredygtig fremtid. Vi ser frem til at arbejde sammen med Træets Arbejdsgivere om at føre sådan et program ud i livet, siger direktør i Jakob Rygg Klaumann.
Formanden for Træets Arbejdsgivere, Henrik Thorlacius-Ussing forklarer, at et dansk træbyggeprogram er en god klimastrategi og et vigtigt redskab i kommunernes arbejde for at gøre sig fri af fossile brændsler.

- I Københavns Kommune har man for eksempel en målsætning om at gøre København til verdens første CO2- neutrale hovedstad i 2025. For at opnå denne ambitiøse målsætning er det helt naturligt at satse på træet i det kommunale byggeri. Det skal ske i forbindelse med nybyggeri og renovation af skoler og daginstitutioner.
– Der er åbenlyse klima- og miljøgevinster ved at fremme anvendelsen af træ i byggeriet, som erstatning for mere miljøbelastende materialer. Der oplagres kulstof i selve træbyggeriet, og samtidig sparer vi afbrænding af fossil energi i processen, da træ er en fornybar ressource, siger Henrik Thorlacius-Ussing

”fortsætter…”


Det danske træbyggeprogram skal blandt andet omfatte:
• Mulighed for øget brug af træ i offentligt og privat byggeri og offentlige indkøb i øvrigt.
• Mulighed for fremme af træ i kommuneplanerne.
• Forskning og udvikling i brug af træ i byggeriet og i nye produkter, samt den medfølgende CO2-gevinst ved lagring og substitution.
• Sikre uddannelse af ingeniører, arkitekter, designere mv. i brug af træ.

• Bred information til befolkningen om klimafordelene ved og muligheder for brug af træ.
Det moderne træbyggeri er konkurrencedygtigt i forhold til andre byggematerialer. I Sverige har man gode erfaringer med at indtænke træbyggeriet i samlebåndstankegangen. Metoden kan reducere konstruktionstiden med op til 70 pct. og dermed minimere anlægsomkostningerne betragteligt.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

Ny multiarena skal danne rammen for bredde- og elitesport i Ølstykke

En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Skruer gevaldigt op for de grønne ambitioner for varetransporten

Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år