Stort industrilegat hjælper beton-opfindere videre
14-06-2011
En rekordstor legatdonation gør det det nu muligt for to unge civilingeniører fra Aalborg Universitet at forbedre deres unikke og patenterede digitale metode til støbning af iøjnefaldende krumme betonelementer. Anerkendelsen fra industrien kan samtidig bruges til at tiltrække investorer til det spirende erhvervseventyr.
Støtten på 146.000 kr. til Christian Raun Jepsen fra St. Darum ved Ribe og Mathias Kræmmergaard Kristensen fra Brønderslev kommer fra Alexander Foss Industrifond, som bliver varetaget af DI. Industrifonden uddeler hvert år legater til iværksættere, som udvikler nye produkter og processer inden for det teknologiske område.
Modtagernes projekter skal bidrage til udviklingen af virksomheder med industriel produktion, og det harmonerer fint med ambitionerne i Aalborg-ingeniørernes firma
Adapa:
- Legatdonationen betyder, at vi nu uden bekymringer kan indkøbe nye dele til vores næste prototype og dermed sikre vores videreudvikling på et tidspunkt, hvor 146.000 kr. er rigtigt mange penge for os. Samtidig gør det forhåbentligt vores virksomhed interessant for investorer og kunder, idet anerkendte personer i DI&s bestyrelse har givet os den ære at gøre os til den største beløbsmodtager til dato fra Alexander Foss’ Industrifond.
Vi vil nu arbejde på at sikre, at DI&s beslutning bliver fulgt til dørs med et succesfuldt projekt, som i fremtiden vil kunne sikre danske arbejdspladser og teknologiudvikling, siger Christian Raun Jepsen.
”fortsætter…”
De to ingeniører udviklede den digitale støbeformsmetode i forbindelse med deres afgangsprojekt på universitetet (se tidligere AAU-omtale), og de har fortsat nære relationer til Institut for Byggeri og Anlæg.
- Vores nuværende samarbejde med Byggeri & Anlæg omhandler udforskning af fremtidige potentialer i vores støbeformsteknologi. Som eksempel ser vi på skalkonstruktioner og dobbeltkrumt glas. Vi håber at kunne fortsætte det tætte samarbejde i mange år fremover, oplyser Christian Raun Jepsen.
Samtidig med at de altså lægger planer for fremtiden, knokler Christian Raun Jepsen og Mathias Kræmmergaard Kristensen på at færdiggøre deres første store opgave, hvor de skaber usædvanlige shelters til Nationalpark Mols Bjerge. Delelementerne er så småt blevet samlet, men inden de færdige resultater bliver sendt videre til nationalparken, bliver der formentlig en chance for at se dem på hjemmebanen i Nordjylland. Det kunne i givet fald meget vel blive i tilknytning til Utzon Center.
- Vi arbejder på at få shelteret udstillet i Aalborg et par uger, så man kan se, hvad fremsynede virksomheder inden for specialproduktion kan udføre i den nordjyske region. Vi ser mange ligheder mellem Utzon&s skalkonstruktion i Sydney Operaen og shelterets konstruktion, som igen knytter projektet tæt til Aalborg, fortæller Christian Raun Jepsen.
tøtte
Tysk kvalitets siden 1860!
Dansk importør af Bobcat
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Lad os gøre det sammen
Læs september 2026 udgaven her
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
En multiarena med plads til 1700 tilskuere skal stå klar i Ølstykke i 2028. Gråkjær er totalentreprenør på arenaen, der bliver ny hjemmebane for ligahåndboldklubben Høj Elite, og som samtidig skal give lokale foreninger bedre rammer
Omkring 30 procent af de leverancer, transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen kører for NorDan, bliver kørt med elektriske lastbiler, og det tal forventes at stige eksplosivt det kommende år