Ejer af Danske Trælast, CVC Capital Partners, står til at købe 25 procent af aktierne.
16-03-2005
Ejer af Danske Trælast, CVC Capital Partners, står til at købe 25 procent af aktierne.
Det bliver ikke tyske Deutsche Post eller hollandske TPG, der køber den fjerdedel af aktierne, der er til salg i det statsejede aktieselskab Post Danmark. Hvis presserygterne taler sandt, bliver det den multinationale kapitalfond, CVC Capital Partners, der løber med aktierne.
Hverken finansminister Thor Pedersen (V) eller transportminister Flemming Hansen (K) har dog bekræftet aftalen.
CVC Capital Partners er ikke ny på det danske marked. Fonden har investeret mange steder i dansk erhvervsliv. Den ejer blandt andet Danske Trælast med Silvan- og Stark-kæden.
-ls.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Tagdækkernes faldsikringssystem
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Læs marts 2026 udgaven her
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster