Dansk Byggeri advarer mod at tage imod tilbud om vikarer til 135 kr. i timen fra vikarbureauet Baltic Workforce
12-05-2011
Dansk Byggeri advarer sine medlemmer mod at indgå aftaler med vikarbureauet Baltic Workforce. Vikarbureauet har tidligere tilbudt vikarer til en pris, som er langt under den, en håndværker på overenskomst skal have. Og nu forsøger firmaet igen, bl.a. med direkte henvendelser til Dansk Byggeris medlemmer, at sælge billig udenlandsk arbejdskraft.
- Vi håber ikke, at vores medlemmer lader sig friste. Overenskomsterne gælder for alle medarbejdere, der arbejder for vores medlemmer, og altså også når medlemmerne vælger at leje en vikar, siger jurist Thorsten Wilstrup, Dansk Byggeri.
Han understreger, at medlemmerne er forpligtet til at sikre sig, at vikarbureauet kender overenskomsten og eventuelle andre aftaler, der gælder for virksomheden – f.eks, lokalaftaler om løn.
- Vikaren skal have overenskomstens mindsteløn, der ligger fra 112,50 kr. og opefter pr. time afhængig af hvilken overenskomst, arbejdet er omfattet af. Herudover skal vikaren have pension, søgnehelligdagsbetaling, feriepenge, kørepenge mv., siger
tøtte
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Tagdækkernes faldsikringssystem
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Dansk importør af Bobcat
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Nedbrydning og Miljøsanering
Tysk kvalitets siden 1860!
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Læs september 2026 udgaven her
Kommunen har den højeste andel elever i juniormesterlære i Danmark og viser, hvordan en lokal prioritering af ordningen kan bringe flere unge tættere på et faglært arbejdsliv
Boligminister Jacob Mark (SF) præsenterede onsdag et forslag, der lægger op til at udfase Byggeskadeforsikringen fra 1. januar 2027. En arbejdsgruppe skal vurdere behovet for forbrugerbeskyttelse ved nybyggeri
SMVdanmark advarer mod, at små virksomheder skal betale moms, før pengene er indgået fra kunderne
Flere naboer til biogasanlæg er ramt af negative symptomer fra øjne og luftveje