UgensErhverv.dk

Udbudsregler skal fremme konkurrencen

Dansk Byggeri støtter ønske om at revidere EU&s konkurrenceregler

29-04-2011

Dansk Byggeri støtter KL og Danske Regioners ønske om at få revideret EU&s udbudsregler, så de ikke virker hæmmende ved at være alt for administrativt krævende.
- Men ændringerne må ikke betyde, at der sendes færre opgaver i nationalt udbud, mener erhvervspolitisk chef Torben Liborius, Dansk Byggeri.

- En forhøjelse af tærskelværdien for, hvornår en opgave skal i EU-udbud kan sagtens være fornuftig, men det må ikke betyde, at grænsen for, hvornår en opgave skal i nationalt udbud, også rykkes, siger han.

Torben Liborius anerkender ikke argumentet om, at de penge, som kommuner og regioner bruger på at beskrive en opgave i forbindelse med et udbud, er spildt, hvis kommunen alligevel selv vinder opgaven.

- En gennemgang og beskrivelse af en opgave vil altid tilføre værdi – også selvom opgaven ender med at blive løst i offentligt regi. Kommunen får viden om, hvad den får for sine udgifter. Den viden mangler mange steder. Den kan bruges konstruktivt – og måske endda gøre løsningen af opgaven mere effektiv, end den tidligere har været, siger Torben Liborius.

Han mener, at udbudsreglerne skal indrettes, så de tilskynder kommunerne til at sende så mange opgaver som muligt i udbud.

- Kommunerne har brug for at konkurrenceudsætte mange flere opgaver, end de gør i dag. Det skal reglerne hjælpe med til, uanset om de kommer fra EU eller Folketinget, siger Torben Liborius.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Lolland vinder årets SMV-pris for at tage juniormesterlære seriøst

Lolland vinder årets SMV-pris for at tage juniormesterlære seriøst

Kommunen har den højeste andel elever i juniormesterlære i Danmark og viser, hvordan en lokal prioritering af ordningen kan bringe flere unge tættere på et faglært arbejdsliv

Byggeskadeforsikring synger på sidste vers

Byggeskadeforsikring synger på sidste vers

Boligminister Jacob Mark (SF) præsenterede onsdag et forslag, der lægger op til at udfase Byggeskadeforsikringen fra 1. januar 2027. En arbejdsgruppe skal vurdere behovet for forbrugerbeskyttelse ved nybyggeri

Nye momsfrister er omvendt Robin Hood

Nye momsfrister er omvendt Robin Hood

SMVdanmark advarer mod, at små virksomheder skal betale moms, før pengene er indgået fra kunderne

Beskyttelsesafstand på 500 meter til biogasanlæg er kun vejledende

Beskyttelsesafstand på 500 meter til biogasanlæg er kun vejledende

Flere naboer til biogasanlæg er ramt af negative symptomer fra øjne og luftveje