UgensErhverv.dk
Effektiv muldvarpefældeMotrap-fælden er opbygget, så man på lang afstand

Effektiv muldvarpefælde

Muldvarpesaks reducerer muldvarpe-plagen

13-04-2011

Det er forår – og snart er næste kuld af muldvarpe klar til at invadere de danske haver. Og da bare en enkel hun-muldvarp årligt får fem unger, vil familieforøgelsen hurtigt kunne ses – ikke mindst på de ellers smukke græsplæner, som snart vil blive dækket af et utal af små jordtoppe, der stammer fra overskydende jord fra de mange gange, som muldvarpene utrætteligt graver.

At bruge gift til at udrydde muldvarpene er besværligt og gavner ikke miljøet. Og de elektroniske "skræmmere"mistænkes for også at skræmme andre dyr væk, såsom harer, fasaner, dådyr og fugle.

Så hvis man vil muldvarpene til livs, men bevare det øvrige dyreliv, så kan man ifølge Modan ApS f.eks. bruge den effektive muldvarpesaks Motrap, som tillige er miljøvenlig og fremstillet i rustfri stål. Den skal blot trykkes ned i jorden - uden der skal graves. Gangen er derfor intakt, og leder muldvarpen direkte ind i fælden, som med sin kraftige fjeder eliminerer muldvarpen på en human måde.

Motrap giver ingen advarsler til muldvarpen i form af forkerte lugte eller mistænkeligt ødelagte gange. Fælden klapper første gang. Og så er anordningen i øvrigt så smart opbygget, at man også på lang afstand straks kan se, om der er gået en muldvarp i fælden.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Byggeskadeforsikring synger på sidste vers

Byggeskadeforsikring synger på sidste vers

Boligminister Jacob Mark (SF) præsenterede onsdag et forslag, der lægger op til at udfase Byggeskadeforsikringen fra 1. januar 2027. En arbejdsgruppe skal vurdere behovet for forbrugerbeskyttelse ved nybyggeri

Køkken, sauna og seks sovepladser… på 35 kvadratmeter?

Køkken, sauna og seks sovepladser… på 35 kvadratmeter?

Komplekse geometrier, færre kvadratmeter og bevidste materialevalg stiller krav til mere end vinduets udtryk. I EcoNeo har Saga Space Architects udfordret det traditionelle sommerhus med en digital tilgang til arkitekturen

Krav fra myndigheder og virksomheder kan sætte skub i grøn efteruddannelse

Krav fra myndigheder og virksomheder kan sætte skub i grøn efteruddannelse

Den grønne omstilling kræver nye kompetencer i hele byggeriet. En arbejdsgruppe under Strateginetværk for bæredygtigt byggeri kommer nu med en række anbefalinger, der skal lukke gabet – med redskaber, branchen selv råder over

Kia med stor – og overraskende – opgradering

Kia med stor – og overraskende – opgradering

PV7 er ikke meget andet end en større udgave af PV5, men det skal man bestemt heller ikke kimse af. Den 3500 kg tunge krabat kommer dog næppe til Danmark foreløbig