Fonden Realdania vil fuldføre C. F. Tietgens byggevision.
10-03-2005
Fonden Realdania vil fuldføre C. F. Tietgens byggevision.
”Tietgens ærgrelse” kaldes grunden på hjørnet af Frederiksgade og Store Kongensgade i København. For over 100 år siden betalte finansmanden C. F. Tietgen for færdiggørelsen af Marmorkirken og opførelse af en række bygninger omkring kirken, der skulle afrunde området og gøre det til en helhed.
Men på en lille grund blev der ikke bygget noget, og i dag et århundrede efter står der en pølsevogn og kolliderer æstetisk med Marmorkirken. Den hedder i øvrigt Mary´s Corner til ære for prinsesse Mary.
Men ikke flere pølser til Mary. Nu har den moderne udgave af C. F. Tietgen, Fonden Realdania, hvis værdier også stammer fra finansverdenen besluttet sig for at prøve at færdiggøre Tietgens byggevision – dog i et moderne udtryk.
Fonden Realdania har gennem sit datterselskab Realea A/S skrevet betinget skøde på den ubebyggede grund og ønsker at opføre et bolig- og erhvervsbyggeri.
Fonden har henvendt sig til København Kommune med henblik på få en ny lokalplan for området, der er nødvendig for projektets gennemførelse. Dette betyder, at der vil komme en offentlig høringsrunde og efterfølgende godkendelse i Borgerrepræsentationen.
Realdania har allerede skitseret et bygningsforslag, som er udarbejdet af den engelske arkitekt Tony Fretton.
Forslaget tager ifølge Realdania udgangspunkt i den oprindelige arkitektur af C. F. Tietgens arkitekt Ferdinand Meldahl. Den foreløbige plan ligger op til, at den nye hjørnebygning får erhverv i stueetagen og første sal. I de øvrige etager bliver der boliger.
-ls.
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Online leasing af varebiler med ét klik.
Nedbrydning og Miljøsanering
Dansk importør af Bobcat
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner
Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej