UgensErhverv.dk

Farvel til byggebranchen

Tommy Bøgehøj, adm. direktør i Corus ByggeSystemer og tidligere formand for BLF, køber virksomhed på det grafiske område

08-03-2005

Tommy Bøgehøj, adm. direktør i Corus ByggeSystemer og tidligere formand for BLF, køber virksomhed på det grafiske område


Adm. direktør Tommy Bøgehøj, Corus ByggeSystemer, der er tidligere formand for ByggevareLeverandørForeningen BLF, siger nu farvel til byggebranchen for at hellige sig det grafiske område.

Efter en 20 år lang karriere i en række internationale koncerner, senest Corus ByggeSystemer, har 45-årige Tommy Bøgehøj købt Ebeltoft-virksomheden Skomø Print, der bl.a. producerer reklameartikler til autobranchen.

- Jeg har haft nogle utroligt spændende år i Corus, men jeg føler, at hvis jeg skal være selvstændig, så er det tiden nu, siger Tommy Bøgehøj.

Han føler samtidig, at tidspunktet for hans fratræden er udmærket for Corus, da det går rigtigt godt.

- Vi er for tiden i gang med at udvide med nye produktionslokaler og showroom, Og virksomheden er generelt inde i en særdeles positiv udvikling, fortæller Tommy Bøgehøj.

Han er på ingen måde ukendt med det grafiske område, idet han tidligere har været salgs- og marketingdirektør i Lego-firmaet Modulex i Billund, verdens største producent af arkitektoniske skilteløsninger.
-jhan

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster