UgensErhverv.dk

Samarbejde om legemiljøer

Uno Koncept har indgået et samarbejde med Domea, der administrerer og udlejer 32.000 boliger

22-03-2011

Et samarbejde mellem Uno Koncept og boligselskabet Domea skal gørr det lettere og billigere at investere i gode legemiljøer.
- Vi er meget stolte over, at Domea har valgt os som samarbejdspartner, når det gælder legemiljøer og udendørs fitness, fortæller adm. direktør Kenneth Lyngsøe fra Uno Koncept.
Med 32.000 boliger fordelt på 13 boligcentre over hele landet er Domea det perfekte match for os. Vi har en bred vifte af de produkter, som boligselskaberne efterspørger, understreger han.

Det drejer sig om en rammeaftale, hvor Uno er forhåndsgodkendt som leverandør af produkter som legepladser, udendørs fitness, parkmøbler, hegn og boldbaner. Domea repræsenterer en meget stor portefølje af boliger, og derfor er det attraktivt for Uno at indgå sådan en aftale. Modsat kan boligselskaberne fremover spare både tid og penge ved at vælge Uno som leverandør.

”fortsætter…”



- Boligselskaber har igennem mange år været et af vores vigtigste fokusområder. Vi har håndplukket markedets bedste produkter og kan imødekomme alle ønsker om små og store legemiljøer, temalegepladser, naturlegepladser og meget mere. Og vi hjælper med gratis indretningstegninger, montage og efterfølgende service, så alle krav – også lovens – bliver opfyldt, fortæller Kenneth Lyngsøe.

Samarbejdsaftalen er allerede trådt i kraft, og hos Uno ser de frem til at få en endnu tættere dialog med de tusinder af beboere, der fremover får lettere til leg.

Uno Koncept A/S er en danskejet virksomhed, der forhandler legeredskaber, parkudstyr og udendørs fitness fra flere af Europas største og førende producenter.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Byggeskadeforsikring synger på sidste vers

Byggeskadeforsikring synger på sidste vers

Boligminister Jacob Mark (SF) præsenterede onsdag et forslag, der lægger op til at udfase Byggeskadeforsikringen fra 1. januar 2027. En arbejdsgruppe skal vurdere behovet for forbrugerbeskyttelse ved nybyggeri

Kia med stor – og overraskende – opgradering

Kia med stor – og overraskende – opgradering

PV7 er ikke meget andet end en større udgave af PV5, men det skal man bestemt heller ikke kimse af. Den 3500 kg tunge krabat kommer dog næppe til Danmark foreløbig

Debat: SMV'er i byggeriet lider under regeringens finanspolitik

Debat: SMV'er i byggeriet lider under regeringens finanspolitik

Administrerende direktør i SMVdanmark, Jakob Brandt, er medlem af De Økonomiske Råd, og han lufter i dette debatindlæg sin bekymring over, at SMV’erne blandt andet i byggeriet mangler arbejdskraft i højere grad end de store i branchen gør

Kerteminde Havn har fået en permanent blå bølg

Kerteminde Havn har fået en permanent blå bølg

Forsknings- og formidlingscentret Fjord&Bælt har udvidet med 800 kvadratmeter på Kerteminde Havn, hvor det omgivende maritime miljø kræver hårdføre materialer for at kunne modstå påvirkningen fra især saltvand