UgensErhverv.dk

Ny brandafdeling i Teletec Connect

Teletec Connect tilbyder bl.a. anlæg, udstyr og service inden for ABA- og ABV-anlæg samt detektorer

02-03-2011

Med virkning fra den 1. marts 2011 skiftede Berit Johnsen og John Rasmussen fra ADI-ALARMSYSTEM A/S til Teletec Connect A/S, der hermed kan starte en helt ny brandafdeling op med erfarne folk ved roret.

Berit Johnsen, der er en af branchens markante profiler gennem de sidste 22 år, tiltræder som salgs- og produktchef. Hun assisteres af John Rasmussen, der med sin tekniske erfaring inden for ABA-anlæg varetager posten som salgs- og projektkonsulent.

Med den nye brandafdeling vil Teletec Connect dække brandsikringsområdet bredt og bl.a. tilbyde anlæg, udstyr og service inden for ABA- og ABV-anlæg samt detektorer. Sammen med den tunge, tekniske kompetence får Teletec Connect nemlig også adgang til de attraktive produkter fra Advanced Electronics, produkterne er ikke helt ukendte i Teletec gruppen da det Svenske moderselskab har solgt disse produkter i en længere periode.

Kernen i produktsortimentet bliver hermed den adresserbare Mx-4000 ABA-central, som er en DBI-godkendt central og har en åben protokol. Mx-4000 ABA-centralen har desuden mulighed for signaludveksling til bl.a. OPC-server, DECT-telefoner, grafisk brugerflade (med fuld betjening), AMX-1 og IP-Gateway.

Teletec Connect A/S er en del af Teletec Gruppen, som er blandt Skandinaviens førende distributører af professionelle, elektroniske sikkerhedsprodukter inden for tyverialarmering (AIA), kameraovervågning (ITV) og andre relaterede områder – og pr. 1. marts 2011 også brandalarmering (ABA). I Danmark står den administrerende direktør Michael Anthonsen bag forretningen. Han er tidligere stifter af Antech A/S.

tøtte


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 43/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Reform af arbejdet med lokalplaner skal skaffe hurtigere boligbyggeri i København

Reform af arbejdet med lokalplaner skal skaffe hurtigere boligbyggeri i København

I tæt dialog med bl.a. den almene boligsektor har Københavns Kommune fundet en række områder, hvor forvaltningen kan sætte ind for at gøre sagsbehandlingen af lokalplaner mere effektiv

Ny bydel på Vestegnen skal tage boligpresset af København

Ny bydel på Vestegnen skal tage boligpresset af København

PensionDanmark investerer i 200 nye lejeboliger i ny bydel på grænsen mellem Glostrup og Albertslund, hvor der de kommende år opføres tusindvis af boliger

Dalux Summit samler 3200 deltagere til stor, leverandørrettet byggekonference

Dalux Summit samler 3200 deltagere til stor, leverandørrettet byggekonference

Den 2.-4. november slår Dalux dørene i Bella Center op til deltagere og oplægsholdere fra hele verden