UgensErhverv.dk

Holder øje med nye job

Firma vil gøre det nemmere for andre virksomheder at få overblik over offentlige udbud og licitationer.

02-03-2005

Firma vil gøre det nemmere for andre virksomheder at få overblik over offentlige udbud og licitationer.´


Hver år betaler det offentlige flere hundrede mia. kr. for opgaver, der bliver udført for dem – blandt andet af byggevirksomheder og andre leverandører. Det handler om at være vågen, hvis man som virksomhed skal få fat i en kontrakt, da der er mange om buddet. Nu tilbyder et firma kaldet Udbudsvagten at sørge for selve overvågningen af nye job, der bliver udbudt og sat i licitation af det offentlige.

Ifølge Udbudsvagten overvåger firmaet mere end 1500 kilder for udbud og licitationer samt skaffer direkte information, hver gang en relevant opgave udbydes.

Kontakten til firmaerne, der ønsker opgaver, sker via en kundeprofil. Hver gang Udbudsvagten finder et udbud, der matcher en kundeprofil, sendes det til den pågældende virksomhed via e-mail.

Udbudsvagten samarbejder med Advokatfirmaet von Haller for at have styr på juraen i forbindelse med blandt andet større EU-udbud, hvor udbudsmaterialet skal tjekkes og blandt andet undersøges om, det forfordeler særlige leverandører. Her kan advokatfirmaet bruges til at få myndigheder til at udarbejde nyt udbudsmateriale, så der reelt er lige vilkår for alle bydere.
-ls.

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej